Jesteś tutaj:
  2. O placówce

O placówce

"W naszym przedszkolu jest jak w domu – tutaj nie nudzi się nikomu!"

W dniu 18 lutego 2013 roku Rada Gminy Buczek podjęła uchwałę o utworzeniu Gminnego Przedszkola w Buczku i nadała mu statut. We wrześniu  2013 roku  Gminne Przedszkole w Buczku po raz pierwszy otworzyło swoje drzwi  dla małych mieszkańców gminy. Powstały dwa oddziały przedszkole, łącznie dla 50 dzieci -  „Motylki"  i „Biedronki”. Działalność rozpoczęło piękne, nowe przedszkole, w którym realizowany był projekt „Dobry start z przedszkolem” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Gmina Buczek pozyskała na jego realizację kwotę 1.132.412,62 zł przy wkładzie własnym 199.837,52 zł. Dzięki tym funduszom mali Buczkowiacy przez 2 lata mogli korzystać zupełnie za darmo z usług przedszkola, które zapewniało nie tylko fachową opiekę podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ale również szeroki pakiet zajęć dodatkowych, wyżywienie, podręczniki oraz wycieczki edukacyjne w ramach akcji „Przedszkolaków podróże małe i duże”. Unijne fundusze zagwarantowały również utworzenie nowoczesnej bazy lokalowej i dydaktycznej. Przez kolejne lata  powiększała się baza lokalowa i  dydaktyczna placówki, przybyły nowe oddziały.  W 2015 roku utworzono trzeci oddział przedszkolny „Słoneczka”.  W czerwcu 2017 roku przedszkole uczestniczyło w kolejnym projekcie unijnym  „Przedszkole na medal”. Dzięki pozyskanym funduszom przebudowano pomieszczenia zlokalizowane w Szkole Podstawowej w Buczku, w których utworzono 2 dodatkowe oddziały przedszkolne „Pszczółki” i „Żabki”. Każda sala została wyposażona w kolorowe, ciekawe pomoce dydaktyczne, meble i zabawki, nowoczesne urządzenia multimedialne. Projekt realizowany był w ramach XI Osi Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, XI.1 Działania Wysoka jakość edukacji, XI.1.1 Poddziałania Edukacja Przedszkolna RPO, a jego całkowita wartość wyniosła ponad 850 tys. zł.

Od 1 września 2020 roku  w przedszkolu uczy się i bawi 124 przedszkolaków w pięciu oddziałach o sympatycznych  nazwach: Motylki, Biedronki, Słoneczka, Pszczółki i Żabki.  Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7-17. Opłaty za godziny ponad podstawę programową i wyżywienie nie są wysokie.  Pobyt dzieci w zakresie realizacji  podstawy programowej jest bezpłatny (5 godzin dziennie, od godz. 8 do 13). Odpłatność za świadczenia przedszkola w zakresie przekraczającym podstawę programową wynosi 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Przedszkolaki korzystają ze smacznych i zdrowych posiłków, przygotowywanych na miejscu w stołówce SP w Buczku. Stawka wyżywienia wynosi 5,60 zł dziennie (1,50 zł śniadanie, 2,60 zł dwudaniowy obiad, 1,50 zł podwieczorek). Dbając o wszechstronny rozwój małych mieszkańców gminy wójt Bronisław Węglewski zapewnił realizację szerokiego pakietu zajęć: zarówno tych rozwijających zdolności i inwencję twórczą - język angielski, rytmika z elementami tańca, zajęcia plastyczne z elementami origami, jak i korygujących i kompensujących deficyty rozwojowe - zajęcia logopedyczne z terapią pedagogiczną, gimnastyka korekcyjna. Nasze przedszkolaki wprowadzane są w świat matematyki poprzez kontynuację innowacji pedagogicznej  Kolorowa matematyka dla Smyka" opartej na zestawie pomocy dydaktycznych Kraina Liczb, biorą udział w dodatkowych projektach i programach edukacyjnych, m.in.  „Piękna nasza Polska cała”,  „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, „Emocja", „Kreatywność budzi w nas muzyka”, „Czyściochowe przedszkole", "Bezpieczne Przedszkole". Nauczyciele  prowadzą zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego - tablic interaktywnych zainstalowanych w każdej sali przedszkolnej. W bieżącym roku szkolnym przedszkole  realizuje  projekt ekologiczny "Małych Buczkowiaków przygody z wodą" dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Celem projektu jest budowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców naszej planety. Będzie ona kształtowana poprzez eksperymenty, obserwacje, warsztaty edukacyjne, konkursy, wycieczki edukacyjno-przyrodnicze, m.in. do Experymentarium do Łodzi, Lasu Łagiewnickiego oraz Rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła.

Gminne Przedszkole w Buczku to miejsce przyjazne dziecku pod każdym względem. Troska władz gminy o najmłodszych mieszkańców, odpowiednio wyposażone, kolorowe i estetyczne sale, plac zabaw, wykształcona i oddana dzieciom kadra nauczycielska oraz cały personel przedszkola dają gwarancję właściwej opieki oraz nauki i zabawy dla wszystkich naszych podopiecznych.

Dyrektor Gminnego Przedszkola w Buczku

Monika Mikołajewska